Nasveti za voznike
Zavedati se moramo, da na cesti nismo sami. Poleg drugih človeških prometnih udeležencev so tu še živali, domače in predvsem divje, ki ne poznajo pravil ceste. Prav tem je namenjen naš projekt, saj so prepogosto prezrte žrtve. Izključno od nas, ki sedimo za krmilom in upravljamo z vozilom, je odvisno, ali se bodo naša srečanja z živalmi na cestah srečno končala. Če boste upoštevali nasvete v nadaljevanju, bo nesreč z živalmi zagotovo manj.
1. Bodite pozorni med vožnjo. Še posebno, kadar vozite na območju divjih živali.
- Posebej pozorni bodite, kadar vozite na odsekih, označenih kot območja divjih živali. Opozorilni prometni znaki so z razlogom postavljeni na odsekih, kjer živali pogosto prečkajo ceste. Opozarjajo na vroče točke – mesta pogostih trkov z divjimi živalmi. Zato jih tudi na ustaljenih poteh ne spreglejte, ampak vzemite opozorilo vsakokrat resno in prilagodite vožnjo.
- Divje živali se pogosto zadržujejo v bližini gozdov, mokrišč ali kmetijskih površin ter na mestih, kjer cesta prečka potoke.
- Bodite aktiven voznik. Vožnja z motnjami, kot so telefoniranje, pošiljanje sporočil ali pogovarjanje s sopotniki, je še nevarnejša na območju divjih živali.
- Bodite pozorni na obe strani ceste in ju nepretrgano pregledujte. Če imate sopotnike, jih prosite, naj bodo še sami pozorni na živali.
- In kot vedno, poskrbite, da ste vi in vaši sopotniki privezani.
2. Upočasnite vozilo in povečajte varnostno razdaljo.
- Kadar vozite z večjo hitrostjo, se vaše sposobnosti za preprečevanje trka zelo zmanjšajo.
- Zmanjšanje hitrosti bo povečalo vaš reakcijski čas za izogibanje trku z živaljo na cesti.
3. Če je le mogoče, se izogibajte vožnji ponoči na območju divjih živali.
- V času med mrakom in svitom je voznikova vidljivost najslabša in »promet« divjih živali največji.
- Uporabljajte dolge luči (razen ob megli in snežnih razmerah), ki osvetlijo večjo površino ceste in neposredne okolice.
- Izogibajte se prehitri vožnji v temi. Pri hitrostih nad 70 km/h avtomobilske luči ne zmorejo zadostno osvetljevati objektov in terena, kar bi vam omogočilo učinkovito izogibanje trku. Kadar je dovoljena hitrost nad 70 km/h, se voznik med vožnjo po znani cesti kmalu počuti udobno in začne voziti prehitro za zadostno osvetljevanje ceste. Bolje bo, če prispete na cilj nekaj minut pozneje, kot da ste zelo pozni in s prijavnico škode za zavarovalnico.
- Vozite bliže sredinski črti, da ne boste zadeli živali, ki bi pritekla z roba cestišča; hkrati se boste izognili tudi morebitnim neosvetljenim pešcem in kolesarjem. Nasproti vozeče vozilo boste ponoči zaradi žarometov pravočasno opazili.
- Bodite pozorni na odsevne oči živali, ki so pogosto vidne iz daljave. Ste vedeli, da oči srne odsevajo drugače kot oči mačke?
- Osvetljevanje armaturne plošče naj bo minimalno in ne uporabljajte notranjih luči, ki ustvarijo odsev na steklu ter posledično zmanjšajo vidljivost.
4. Posebej previdni naj bodo motoristi.
- Motoristi ste še posebej v nevarnosti. Velja se zamisliti nad primerom: v ZDA se le 2 % udeležencev trkov srna-avto smrtno ponesreči, medtem ko je trk s srno usoden za kar 85 % motoristov, ki so udeleženi v taki nesreči. Običajna omejitev v ZDA je 65 mph (pribl. 110 km/h).
- Zato vozite previdno, še posebej ponoči.
5. Poskrbite za redno vzdrževanje vozila.
- Poskrbite, da bo vaše vetrobransko steklo čisto in vaša armaturna plošča brez predmetov, ki bi oslabili vašo zmožnost, da opazite žival na cesti.
- Če pogosto vozite na območju divjih živali, se splača nakup dobrih žarometov.
6. »Razmišljaj kot žival« – spoznajte se z vedenjem živali.
- Ne morete vedno napovedati nepredvidljivih dejanj divjih živali, ki prečkajo cesto. Vendar pa se lahko s poznavanjem vedenja divjih živali nanje bolje pripravite.
- Divje živali potujejo po pokrajini zaradi različnih razlogov in v različnih obdobjih, kot sta obdobje razmnoževanja in čas prehranjevanja. Poleg tega bodite bolj pozorni na divje živali v času, kadar so na območju gozdni požari.
- Številne vrste divjih živali potujejo v večjih skupinah ali tropih. Kjer vidite eno, jih je lahko še veliko več. Pozorni bodite na samice z mladiči. Če bo poleti pritekla na cesto srna, ji bo z veliko gotovostjo sledil mladič, največkrat dva.
- Vaš avto ni naravni plenilec in žival ne ve, da ji je nevaren in se vam mora umakniti s poti. Čeprav vas žival vidi, vam še vedno lahko skoči pred vozilo.
- Če žival uspešno prečka cesto pred vašim vozilom, previdno nadaljujte z vožnjo, saj se lahko obrne in ponovno poskusi prečkati cesto.
7. Ne mečite smeti v naravo.
- Nekatere vrste živali uživajo v »človeški« hrani prav tako kot vi. Zato jih odpadki, kot so embalaža hrane, jabolčni ogrizki, papirčki, steklenice ..., privabljajo k cestnemu robu.
8. Kaj storiti, če vidite žival ob ali na cesti.
- Močno zavirajte, a pazite, da ne zablokirate zavor.
- Ne zavijajte sunkovito, ampak ostanite na svojem pasu. Veliko nesreč se zgodi, ker vozniki sunkovito zavijejo z namenom, da se izognejo živali, in ob tem trčijo v nasproti vozeče vozilo ali v nepremične objekte ob cesti (npr. drevo).
- Če naletite na skupino živali na cestišču, ne poskušajte zapeljati skozi skupino in ne zapustite vozila. Poskusite spodbuditi živali k umiku s ceste z uporabo dolgih luči in troblje.
- Ko se živali umaknejo s cestišča, previdno nadaljujte z vožnjo, dokler ne zapustite območja nevarnosti.
9. Kaj storiti v primeru trka z živaljo.
- Zapeljite na stran in vklopite vse štiri smernike. Preden izstopite iz vozila, si nadenite varnostni telovnik. Postavite varnostni trikotnik, ki bo opozarjal ostale voznike na nesrečo.
- Oskrbite ranjence v vozilu.
- Če se je žival pri trku poškodovala in pobegnila, je potrebno o tem obvestiti Regijski center za obveščanje na 112, ki naprej obvesti pristojno lovsko družino.
- O trku obvestite policijo le v primeru, ko želite obravnavo prometne nesreče z materialno škodo ali je nesreča s poškodovanci/smrtnimi žrtvami. V nasprotnem primeru obvestite Regijski center za obveščanje, ki avtomatsko obvesti lokalno lovsko družino in območno veterinarsko higiensko službo. S prijavo prispevate v evidenco trkov z živalmi, s pomočjo katere se lahko določijo »vroče točke«.
- V primeru trka z zavarovanimi vrstami je postopek enak. Le če želite uveljavljati odškodninski zahtevek, mora biti o nesreči obveščen Zavod za gozdove Slovenije RS, katerega pooblaščeni uslužbenec opravi ogled in pripravi zapisnik.
- Foto-dokumentirajte kraj trka in škodo na vozilu.
- Ranjene živali ne premikajte in se ji ne približujte; lahko vas brcne, ugrizne ali nabode. Zavedajte se, da jo je predvsem zelo strah, ker ne more pobegniti.
- Mrtve živali odstranite s cestišča, da preprečite nalete in nove nesreče. Vendar zaradi možnosti okužb mrtve živali ne premikajte z golimi rokami.
- Ko so obveščeni, lahko veterinarski inšpektorji oskrbijo ranjeno žival, pregledajo trupla ter skupaj z lovci poiščejo morebitne osirotele mladiče.
10. Kaj storiti, če ste povozili vidro?
- Postopek je enak, kot pri ostalih zavarovanih vrstah.
- Poleg tega sporočite povoz tudi na VIDRAFON (051 622 111). Inštitut LUTRA se namreč ukvarja z raziskovanjem te ranljive vrste in vsak podatek prispeva k poznavanju njene razširjenosti.
Prirejeno za Slovenijo po Defenders of Wildlife: Driver tip sheet.
|